icon
Přihlášení Akreditace


Novinky Program Návštěvníci Festival Obchod Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Poslední den 41. ročníku LFŠ

I v sobotu nabízí Filmovka plnohodnotný program včetně půlnočních projekcí.

Blíží se slavnostní zakončení letošní LFŠ

Hlavním sobotním bodem bude slavnostní zakončení spojené s projekcí dokumentu Heleny Třeštílkové Mallory od 19:30 v kině Hvězda.

Divadla, výstavy, koncerty

Doprovodný program Letní filmové školy nabízí alternativu k všudypřítomnému hypnotickému oku filmového projektoru. Více...

NOVINKY


To byla show!

Pátek
31.7.2015

Marek Białek z jižního Polska a s velikostí bot 39 vyhrál LFShow, ojedinělou soutěž, díky níž získal možnost podílet se na programu dalšího ročníku Letní filmové školy. Tuto poctu si vysloužil ziskem nejvíce bodů v pátečním finálovém kvízu, v němž měli čtyři kandidáti zvládnout zapeklité otázky nejen na téma snímků v distribuci AČFK. Víte třeba, na které olympiádě boxoval titulní hrdina snímku Koza? V sofistikovaných dotazech se vystřídali Jean-Claude Carrièrei Jean-Claude Van Damme, propral se osobní život Orsona Wellese a vyzkoušela se i bystrost soutěžících, když padla otázka, v jakém mexickém městě se odehrává film Ejzenštejn v Guanajuatu.


 

Předpremiéra nového Greenawaye

Pátek
31.7.2015

„Nezapomeňte, že jste elitní diváci, kteří vidí film jako první. A pokud se vám bude líbit, mluvte o něm dál, aby síla sdílené informace vydržela až do listopadu,“ vyzval hlavní dramaturg LFŠ Jan Jílek v úvodu české předpremiéry snímku Ejzenštejn v Guanajuatu, která půjde do oficiální kinodistribuce pod vlajkou AČFK až letos na podzim. Podhoubí nového opusu Petera Greenawaye mohli poznat i návštěvníci loňské Filmovky, na níž byl slavný britský režisér hostem – a kde prezentoval i výstavu kreseb, pořízených právě při natáčení tohoto snímku.


 

Wellesova esej

Pátek
31.7.2015

Orson Welles postavil svou kariéru na mystifikaci a manipulaci. A tyto prvky se objevují i v jeho posledním dokončeném filmu F jako falzifikát. Prolíná se zde několik dějových linií, jejichž středobodem je životní osud padělatele obrazů Elmyra de Horyho. Spletenec příběhů kromě něj drží pohromadě motiv hledání hodnoty umění a autorství. „Welles ve filmu pregnantně sumarizoval své názory na uměleckou tvorbu, a snímek se tak stal v podstatě jeho testamentem,“ shrnul v úvodu k dokumentární eseji na LFŠ oceněný dramaturg Michal Málek.


 

Maďarská válečná fraška

Pátek
31.7.2015

Komedie Desátník a ti druzí z roku 1965 popisuje chaotické období ke konci druhé světové války. Pomocí ironie a absurdního humoru zachycuje přesun frontových linií i tradiční vyměňování kabátů. „Tato fraška byla paradoxně jedním z prvních maďarských snímků, jenž reflektoval druhou světovou válku. Do té doby bylo její explicitní zobrazování tabu,“ prozradila během svého úvodu Štěpánka Ištvánková. Film sleduje ztřeštěnou šarádu vychytralého desátníka Molnára, který cítí možnost vytřískat ze závětří „velkých dějin“, co se dá. „V Maďarsku se film dodnes těší velké popularitě a hlášky z něj zlidověly,“ doplnila Ištvánková.


 

Nina na koni

Pátek
31.7.2015


„Tohle je zrovna jeden z filmů, kvůli kterému si klademe otázku, zda má označení Berlínská škola ještě smysl,“ uvedl Pavel Sladký titul Zlato, anti-western z divoké kanadské přírody, kterou ve snaze dostat se na Klondike prochází skupina Němců. A postupně se tenčí a tenčí. Společných znaků s pro Berlínskou školu typickými současnými dramaty z obyčejného života bloumajících lidí s krizí identity totiž už dva roky starý snímek zas tolik nemá, ač jeho tvůrce Thomas Arslan zůstal u lakonického a civilního stylu. „Vydal se jinam. Podobně jako třeba jeho kolega Petzold se svým snímkem Fénix, který byl vidět tady a díky AČFK i v kinech,“ podotkl Sladký. Oba filmy spojuje herečka Nina Hossová, která o roli ve Zlatě stála natolik, že se kvůli ní naučila jezdit na koni.


 

Továrna na brakové sny

Pátek
31.7.2015

„Možná vás překvapí vidět béčkové akční herce a vedle nich velké herecké osobnosti s řadou ocenění na kontě, známé účinkováním v seriózních dramatech,“ prohlásil Jiří Flígl v úvodu přednášky Cannon Films – hokynáři s láskou k filmu poté, co promítl propagační spot této společnosti z konce 80. let. „V tom sestřihu nechyběl Superman ani baletní génius Michail Baryšnikov. Toto všechno vskutku jsou Cannon Films.“ Tím ve zkratce shrnul podstatu činnosti produkční firmy, kterou sám nazývá „továrnou na brakové sny“. Potom s pomocí dalších ukázek a archivních materiálů vyložil genezi jejího vzniku, vzestupu ke slávě a také jejího propadu a zániku.


 

Zmrzlina v dobrých rukou

Čtvrtek
30.7.2015


Za dlouholetou spolupráci s filmovými kluby i LFŠ dostal výroční cenu AČFK dramaturg České televize Michael Málek. „Děkuju moc asociaci, že si vzpomněla, ale i lidem, kteří mají rádi film,“ řekl poté, co dostal sošku zmrzliny od ředitelky Filmovky a předsedkyně AČFK Radany Korené, kytku a pusu od programové ředitelky festivalu Ivy Hejlíčkové a co po něm první řada kina Hvězda obsazená jeho kamarády hodila konfety. S cenou v ruce pak odešel uvádět Wellesův Proces. Zbytek kina Hvězda zůstal na distribuční premiéru zdigitalizované verze Zemanovy verneovky Vynález zkázy.


 

Kouzelník Boris

Čtvrtek
30.7.2015

Jako na představení kouzelníka, který se rozhodl potěšit zvídavé diváky a prozradit jim své fígle, si připadali návštěvníci přednášky Filmové triky bez počítače, tabletu a myši. Trikový výtvarník Boris Masník, za práci na Akumulátoru 1 nominovaný na Českého lva, provedl publikum historií filmových švindlů od geniálních iluzí Georgese Mélièse až po moderní sci-fi a na konkrétních ukázkách z vlastní tvorby předvedl, jak na plátně kouzlit. „Většina klasických filmových technologií je dnes přežitá, ale jsou triky, které se používají pořád – ty, které nezávisí na technologii, ale na nápadu a lidském talentu,“ vyjádřil Masník půvabnou tezi, která se prolínala celou jeho přednáškou.


 

O digitalizaci českého filmového dědictví

Čtvrtek
30.7.2015

Proces digitálního restaurování klasických kinematografických děl divákům LFŠ přiblížili pracovníci Národního filmového archivu. Hlavním cílem probíhajícího projektu, v rámci něhož se digitalizuje čtrnáct vybraných českých snímků, je dostat klasiku do běžných kin, neboť míst, kde se ještě dá promítat z filmových pásů, stále ubývá. Tereza Frodlová z NFA zároveň připouští, že je taková rekonstrukce eticky problematická: „Snažíme se maximálně přiblížit podobě, v jaké byl snímek promítán poprvé, i kdyby to znamenalo ponechání určitých nedostatků. Nechceme autory opravovat nebo vylepšovat.“


 

Ztraceni po Mnichovu

Čtvrtek
30.7.2015

Přednáškou Český film IV: 1938–1945 uzavřel Jaroslav Sedláček svou letošní sérii povídání o raných dekádách naší kinematografie. Věnoval se arizaci barrandovských studií a celého tuzemského filmu, způsobům, jakými se čeští tvůrci vyrovnávali s německou okupací, i nástupu nových talentů včetně Otakara Vávry či Františka Čápa. Sedm válečných let bylo poznamenáno poklesem počtu natáčených snímků, ale zároveň růstem kvality – za což domácí kinematografie „vděčila“ i tomu, že tvůrci měli víc času si svá díla promýšlet a cítili potřebu vydat ze sebe to nejlepší na podporu české kultury. Sedláček účastníkům přednášky mimochodem doporučil i chystaný snímek Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, který se k válečné etapě vrací a vedle chytrého filmu o filmu prý nabídne i nový výklad jednání prezidenta Beneše.


 


Nepřehlédněte


Jednodenní akreditace
Rezervace jednodenních akreditací mailem již není možná. Na místě jsou aktuálně v Infocentru LFŠ dostupné jednodenní akreditace na všechny dny.

programové změny

sobota 1. srpna


Projekce filmu Rosso (Kino Hvězda, 17:00) je zrušena.
Projekce Brejkovat 2: Electro bugalú je přesunuta z Kina Mír do Kina Hvězda (od 17:00).
 

Filmové listy

POŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘI


Oficiální znělkaNovinky Program Denní program Přehled cyklů Doprovodné akce Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Ubytování Promítací místa Festival O festivalu Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Archiv Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy v médiích Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


© 2015 Asociace českých filmových klubů / Všechna práva vyhrazena / Realizace nextWEB / admin