icon
Přihlášení Akreditace


Novinky Program Návštěvníci Festival Obchod Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Dva poslední dny 41. ročníku LFŠ

V pátek i v sobotu nabízí Filmovka plnohodnotný program včetně půlnočních projekcí.

Blíží se slavnostní zakončení letošní LFŠ

Hlavním sobotním bodem bude slavnostní zakončení spojené s projekcí dokumentu Heleny Třeštílkové Mallory od 19:30 v kině Hvězda.

Divadla, výstavy, koncerty

Doprovodný program Letní filmové školy nabízí alternativu k všudypřítomnému hypnotickému oku filmového projektoru. Více...

NOVINKY


Zmrzlina v dobrých rukou

Čtvrtek
30.7.2015


Za dlouholetou spolupráci s filmovými kluby i LFŠ dostal výroční cenu AČFK dramaturg České televize Michael Málek. „Děkuju moc asociaci, že si vzpomněla, ale i lidem, kteří mají rádi film,“ řekl poté, co dostal sošku zmrzliny od ředitelky Filmovky a předsedkyně AČFK Radany Korené, kytku a pusu od programové ředitelky festivalu Ivy Hejlíčkové a co po něm první řada kina Hvězda obsazená jeho kamarády hodila konfety. S cenou v ruce pak odešel uvádět Wellesův Proces. Zbytek kina Hvězda zůstal na distribuční premiéru zdigitalizované verze Zemanovy verneovky Vynález zkázy.


 

Kouzelník Boris

Čtvrtek
30.7.2015

Jako na představení kouzelníka, který se rozhodl potěšit zvídavé diváky a prozradit jim své fígle, si připadali návštěvníci přednášky Filmové triky bez počítače, tabletu a myši. Trikový výtvarník Boris Masník, za práci na Akumulátoru 1 nominovaný na Českého lva, provedl publikum historií filmových švindlů od geniálních iluzí Georgese Mélièse až po moderní sci-fi a na konkrétních ukázkách z vlastní tvorby předvedl, jak na plátně kouzlit. „Většina klasických filmových technologií je dnes přežitá, ale jsou triky, které se používají pořád – ty, které nezávisí na technologii, ale na nápadu a lidském talentu,“ vyjádřil Masník půvabnou tezi, která se prolínala celou jeho přednáškou.


 

O digitalizaci českého filmového dědictví

Čtvrtek
30.7.2015

Proces digitálního restaurování klasických kinematografických děl divákům LFŠ přiblížili pracovníci Národního filmového archivu. Hlavním cílem probíhajícího projektu, v rámci něhož se digitalizuje čtrnáct vybraných českých snímků, je dostat klasiku do běžných kin, neboť míst, kde se ještě dá promítat z filmových pásů, stále ubývá. Tereza Frodlová z NFA zároveň připouští, že je taková rekonstrukce eticky problematická: „Snažíme se maximálně přiblížit podobě, v jaké byl snímek promítán poprvé, i kdyby to znamenalo ponechání určitých nedostatků. Nechceme autory opravovat nebo vylepšovat.“


 

Ztraceni po Mnichovu

Čtvrtek
30.7.2015

Přednáškou Český film IV: 1938–1945 uzavřel Jaroslav Sedláček svou letošní sérii povídání o raných dekádách naší kinematografie. Věnoval se arizaci barrandovských studií a celého tuzemského filmu, způsobům, jakými se čeští tvůrci vyrovnávali s německou okupací, i nástupu nových talentů včetně Otakara Vávry či Františka Čápa. Sedm válečných let bylo poznamenáno poklesem počtu natáčených snímků, ale zároveň růstem kvality – za což domácí kinematografie „vděčila“ i tomu, že tvůrci měli víc času si svá díla promýšlet a cítili potřebu vydat ze sebe to nejlepší na podporu české kultury. Sedláček účastníkům přednášky mimochodem doporučil i chystaný snímek Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, který se k válečné etapě vrací a vedle chytrého filmu o filmu prý nabídne i nový výklad jednání prezidenta Beneše.


 

Beseda s Ludmilou Zemanovou

Čtvrtek
30.7.2015


Dcera Karla Zemana, spisovatelka, ilustrátorka a autorka animovaných filmů Ludmila Zemanová, představila na LFŠ tvorbu svého otce i vlastní projekty. Už odmala se pohybovala ve filmových ateliérech a později se na Zemanových projektech i podílela. V emigraci pak natočila úspěšný krátký animovaný snímek Lord of the Sky, v němž se inspirovala indiánskými legendami. „Otec se hrozně bál, že se v Kanadě nedostanu k filmu. Byl proto nesmírně šťastný, že mám možnost točit,“ prozradila Ludmila Zemanová. Ta se dále věnovala i knižní ilustraci. Její trilogie Epos o Gilgamešovi obdržela řadu prestižních cen a byla zakoupena v půlmilionovém nákladu mexickým státem, který ji zahrnul do školních osnov. „Táta vždy tvrdil, že ilustrátorů je hodně, ale lidí schopných dělat film málo. Když jsem mu ukázala své knihy, rozbrečel se, protože konečně pochopil, že potřebuju dělat i vlastní věci,“ doplnila Zemanová.


 

Dobrodruh přijde později, Rosso vůbec, ale bude se brejkovat

Čtvrtek
30.7.2015


Projekce snímku Filmový dobrodruh Karel Zeman začne dnes (čtvrtek 30. července) v Kině Hvězda v 17:30, nikoli v 17:00, jak bylo avizováno. Sobotní projekce filmu Rosso (Kino Hvězda, 17:00) je zrušena; projekce Brejkovat 2: Electro bugalú je přesunuta z kina Mír do Kina Hvězda (17:00).


 

Sedm dopravních hříchů

Středa
29.7.2015


Další drsný kousek ze zajímavé filmografie Wojciecha Smarzowského uvedl dramaturg, který retrospektivu tohoto polského režiséra pro LFŠ naprogramoval, Petr Vlček. Dopraváci sledují pomocí divoce sestříhaných záběrů z filmových kamer, mobilů a průmyslových kamer korupcí prolezlé prostředí dopravní policie. V polských kinech se snímek objevil v únoru 2013 a i díky velké propagační kampani se mu tam dařilo ještě víc než Wajdově životopisu Lecha Wałęsy. Film se odehrává během sedmi dní a sleduje skupinu sedmi policistů. „Každý z nich ztělesňuje jeden smrtelný hřích. Ale prosím vás, pak se mně neptejte, kdo který reprezentuje. Zkuste si to interpretovat sami,“ poprosil diváky Petr Vlček.


 

Proti ženám nic nemám!

Středa
29.7.2015


Den před vstupem do distribuce viděli dnes diváci LFŠ českou hororovou komedii debutujícího Andyho Fehua Nenasytná Tiffany. Po projekci následovala diskuse, při které početný tvůrčí tým přiblížil její realizaci. „Původně jsem to točit vůbec nechtěl, postupně jsem se ale do Tiffany zamiloval,“ řekl režisér Fehu. Tomu se někteří diváci divili, protože Tiffany je titulní příšera, která se noří ze země. „Máte něco proti ženám, když má příšera ženské jméno a mluví ženským hlasem?“ zaznělo. „Nemám! Jsem ženatý, tak minimálně proti jedné nic nemám,“ odpověděl Fehu, který už přemýšlí o druhém i třetím díle.


 

Tvrdý chleba nezávislých filmařů

Středa
29.7.2015

Rok od roku výraznější představitel artové kinematografie Peter Strickland během své lekce filmu mluvil především o tom, jak složité je pro nezávislé tvůrce prosadit se a získat peníze na své projekty. „Na několik let jsem kvůli nedostatku příležitostí dokonce úplně vypadl ze světa filmu. Bylo pak obtížné se do něj vrátit,“ prozradil Strickland. V té době se věnoval své kapele a pracoval na vývoji videoher v Bratislavě. Obratem k lepšímu pro něj byla až cena z Berlinale 2009 za zvuk k jeho celovečernímu debutu Katalin Varga. „Ocenění mi finančně dost pomohlo,“ dodal britský režisér, jenž posléze natočil variaci na giallo horor Berberian Sound Studio či nejnovějšího Pestrobarvce petrklíčového.


 

České Galapágy

Středa
29.7.2015

„Každý film může být zajímavý a je na nás, abychom našli ty správné otázky, které klást,“ prohlásil Radomír „Douglas“ Kokeš na křtu své knihy Rozbor filmu, kterou vydala Masarykova univerzita v prestižní edici Spisy a jejíž křest proběhl dnes ve foyer kina Hvězda. „Pokouším se kultivovat myšlení o kinematografii, a to nikoli interpretováním filmů a hledáním toho, co do nich nikdo nevložil, ale naopak snahou porozumět tomu, že za každým snímkem je spousta práce a že i ty nejblbější si zaslouží pozornost.“ Kniha mimo jiné shrnuje dosavadní výsledky jeho výzkumu dějin české kinematografie: „Snažím se vidět opravdu každý film, který u nás vznikl od roku 1911. Zatím jsem v roce 1927. Sleduju ty snímky záběr po záběru a rozebírám, jak pracují s prostorem, časem, vyprávěním. Chci porozumět tomu, co malá a ,nepodstatná‘ kinematografie, jako je ta naše, může říct o filmu obecně. Ostatně Darwin taky porozuměl evoluci skrze Galapágy.“


 


Nepřehlédněte


Jednodenní akreditace
Rezervace jednodenních akreditací mailem již není možná. Na místě jsou aktuálně v Infocentru LFŠ dostupné jednodenní akreditace na všechny dny.

programové změny

sobota 1. srpna


Projekce filmu Rosso (Kino Hvězda, 17:00) je zrušena.
Projekce Brejkovat 2: Electro bugalú je přesunuta z Kina Mír do Kina Hvězda (od 17:00).
 

Filmové listy

POŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘI


Oficiální znělka


FotogalerieNovinky Program Denní program Přehled cyklů Doprovodné akce Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Ubytování Promítací místa Festival O festivalu Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Archiv Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy v médiích Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


© 2015 Asociace českých filmových klubů / Všechna práva vyhrazena / Realizace nextWEB / admin