icon
Přihlášení Akreditace


Novinky Program Návštěvníci Festival Obchod Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Zmrzlinová Výroční cena AČFK neroztaje

Autorem designu letošní Výroční ceny AČFK je renomovaný designer Jakub Berdych. Více...

42. ročník LFŠ plní sály

První polovina Filmovky je v plném proudu.

Ivan Passer převzal Výroční cenu AČFK

Vzácný host letošního ročníku uvedl své filmy a diskutoval s účastníky v rámci Lekce filmu. Více...

NOVINKY


A SLICE OF TIME: v pátek proběhne videoprojekce za účasti autora Vojtěcha Dukáta

Čtvrtek
28.7.2016

Respekt stan | pátek 29. 7. | 16:30
Moravský fotograf Vojta Dukát, který odešel v roce 1968 do emigrace, zaznamenal před 25 lety v Milovích odsun posledních jednotek sovětských okupačních vojsk z ČSFR. Tato prezentace je malou ukázkou z 35 hodin unikátního videomateriálu natočeného v tradicích humanistického dokumentu, který nebyl dosud definitivně zpracován a následně zpřístupněn širší veřejnosti v ČR. (Č/B, SVHS, 20 min., 1991)

foto: poslední oddíly sovětských vojsk opouští ČSFR. Milovice, Čechy, ČSFR , 1991 150dpi copy 2, copyright V. Dukát


 

Cesta za nemocí a zdravím naší doby – promítání filmu „Anam: Bezejmenný“, posledního rozhovoru s Tizianem Terzanim

Čtvrtek
28.7.2016

Za své žurnalistické dráhy dosáhl Tiziano Terzani až na vrchol: vytvořil si renomé jako dlouholetý dopisovatel z Asie pro německý časopis Der Spiegel, když popisoval historické události, které měnily největší z kontinentů, a proslavil se svými knihami. Cítí, že kdyby ve své kariéře pokračoval, mohl by se nanejvýš pokusit zůstat takový, jaký už je. A tak když se dozvídá, že trpí rakovinou, vnímá to jako novou příležitost, pozvánku na další cestu, a vydá se hledat na svou nemoc lék – nejprve do New Yorku, posléze do Indie, Thajska, Hongkongu nebo na Filipíny. Jakožto někdejší novinář reflektuje svou nemoc a své zdraví, nemoc a zdraví lidí, které potkává, nemoc a zdraví místa, kde se ocitá, zkouší léky a terapie, které mu nabízejí, ale postupem času dochází k přesvědčení, že to, co potřebuje, není lék na rakovinu, ale lék na „nemoc“ nás všech, na nevyhnutelnost smrti. A cesta k němu je cestou k podstatě vlastní existence.

O této dobrodružné cestě pojednává nejen kniha „Ještě jedna jízda na kolotoči“, která vyšla koncem minulého roku v nakladatelství Malvern, ale také dokument Maria Zanota, který s Terzanim natočil rozhovor několik dní před jeho smrtí. Na promítání přibližně hodinového dokumentu srdečně zve stan časopisu Respekt, a to ve čtvrtek 28. července od 17 hodin. Po promítání bude následovat diskuze s překladateli knihy „Ještě jedna jízda na kolotoči“, Jakubem a Michałem Hankiewiczovými.


 

RWE letní kino dnes s anime Kluk ve světě příšer

Čtvrtek
28.7.2016

 

Kluk ve světě příšer (v originálu Bakemono no ko) je příběh o důležitosti rodiny, lásky i cti a vyniká fascinujícím mistrovstvím animace japonského režiséra Mamoru Hosody. Devítiletý Kjúta je obyčejný kluk z moderního Tokia. Hodně věcí o životě ještě neví a neměl dosud ani tušení o tom, že vedle reálného světa existuje ještě skrytý fantazijní svět obývaný zvířaty. Až do chvíle, než se v něm náhodou sám ocitl... Ve 22:00 na Masarykově náměstí.
 

V Letním kině dnes na kolena, na kolena, na kolena, jé jé jé...

Čtvrtek
28.7.2016

 

Úspěšná muzikálové komedie o svobodě, nezávislosti, rudé hvězdě a rokenrolu Jana Hřebejka - Šakalí léta - vypráví příběh, v němž do poklidného maloměstského života nečekaně zasáhne "muž odnikud" mladý chuligán Bejby, který svým výstředním oblečením, kytarou a vášní pro rokenrol rozbouří stojaté vody nejen klukovského světa. Dnes ve 21:30 ve Smetanových sadech! 

Svět podle Sedláčka

Středa
27.7.2016

O producentech, pro něž je těžké ustát pocit moci nad režisérovým talentem, o důležitosti důvěry a energie při natáčení filmu, o hloupých novinářích, kteří si kinematografii pletou s atletickými závody, ale i o nadměrně vzrostlých dětech, krmených chemicky upravenými kuřaty, jako předzvěsti zborcení naší civilizace – o tom všem ohnivě a vznětlivě vykládal režisér Robert Sedláček, host dnešní Letní filmové akademie, v rozpravě s programovou ředitelkou Filmovky Ivou Hejlíčkovou. Část diváků se bavila a část odešla, poté co režisér obrátil svůj vztek k publiku a s odkazem na Milana Kuderu vyzval přítomné, aby „četli dílo a nelezli za tvůrcem.“ (šk)


 

Vášáryová má zmrzlinu. Nikomu to neříkejte!

Středa
27.7.2016

Emília Vášáryová při slavnostním ceremoniálu ve Hvězdě získala Výroční cenu AČFK pod patronací Zlínského kraje. Při předávání zamávala publiku berlemi – slavná herečka má totiž zraněnou nohu. „Děkuji za cenu. Doktoři mi řekli, že nikdo neví, kde jsem, takže prosím, kdyby se ptali, nikdo mě tu neviděl!“ prohlásila. Vášáryová byla také hostkou Lekce filmu. Během té se řešilo například i to, jak vypadal hereččin první filmový polibek, proč nerada čte scénáře nebo jak moc člověk „hraje“ také v reálném životě. (oma, tek)


 

Literaturou Adře

Středa
27.7.2016

Povídkovou sbírku Miliónový časy: Povídky pro Adru, jejíž výtěžek putuje na podporu humanitární organizace ADRA, představili v Literárním stanu dva autoři, kteří do ní přispěli svými texty – Martin Reiner a Štěpán Kučera –, společně se spisovatelkou a překladatelkou Pavlou Horákovou, která odpolednem provázela. Vystupující tvůrci vedle představení zmíněného literárně-humanitárního projektu prezentovali i svoji současnou tvorbu: jevištní inscenace se dočkala Reinerova povídka Matka a dcera, zařazená do sbírky próz chystané na letošní podzim, Kučera přečetl ukázku z nedávno vydané knížky Jidáš byl ufon… a jiné příběhy. (red)


 

Zlatý věk britského filmu

Středa
27.7.2016

To, že se britská filmová produkce mohla ve čtyřicátých a padesátých letech směle poměřovat s hollywoodskou produkcí, představil během své přednášky historik filmu a dramaturg LFŠ Věroslav Hába. Přesto to ale neměly místní snímky v poválečné Velké Británii jednoduché. „Dozněla euforie ze společného boje proti nepříteli a společnost musela začít šetřit,“ dodal Hába. Navíc díky nešetrným zásahům britské vlády postupně americké filmy ovládaly tamější trh. „První polovinu čtyřicátých let vystihuje drama Jindřich V., prostupuje jím totiž národní jednota a sepětí,“ uvedl Hába. Druhá polovina se pak dle něj nese v duchu filmu noir Třetí muž, jenž v sobě propojuje nastupující individualismus i rostoucí oblibu kriminálního žánru. (aka)


 

Lesk a bída českých filmových skladatelů

Středa
27.7.2016

Lekce filmu se poprvé za dobu své existence věnovala také hudbě. O tom, že filmový skladatel je tak trochu i dramaturg, přišel přednášet hudební skladatel a oceňovaný muzikant Jan P. Muchow. „V českém filmu se málo vypráví obrazem. Když chci přenést na publikum nějakou emoci formou hudby, často nemám dostatek prostoru pro její vyznění,“ nastínil problematiku této profese Muchow. Je to podle něj přitom právě autor hudby, kdo může zachránit chyby v režii. Podotkl také, že obdobně jako ve scenáristice je i v komponování filmové hudby nejtěžším žánrem komedie. Ta totiž podle Muchowa svádí mnoho skladatelů k přílišnému zjednodušování. (aka)


 

Scénář pod drobnohledem cenzorů

Středa
27.7.2016

Padesátá léta u nás nebyla příliš nakloněna svobodné tvorbě a řádění cenzorů neušly ani jednotlivé filmové profese. Jan Černík se proto ve své přednášce Cenzura scenáristiky v Československu 1953–1962 rozhodl nastínit, jak probíhaly zásahy do scénářů. „Filmoví cenzoři spadali pod oddělení Hlavní správy tiskového dohledu. Nikdo z nich neměl umělecké vzdělání ani zájem o kulturu. Byli mezi nimi holič, švadlena či obchodní příručí,“ popsal Černík. Kontrolovalo se jak neprozrazování státního tajemství, tak obecný zájem, jenž měl zamezit poškozování ČSSR a komunistické strany. „Důkladně byly zkoumány například technické scénáře, jestli z leteckých záběrů neprozrazují nepříteli detailní informace o strategických bodech země,“ doplnil Černík. (aka)


 
Filmové listyPOŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘINovinky Program Denní program Přehled programových bloků Doprovodné akce Odborný / Industry program Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Akreditace Ubytování Promítací místa Festival O festivalu Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Lekce filmu Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy v médiích Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


© 2016 Asociace českých filmových klubů / Všechna práva vyhrazena / Realizace nextWEB / admin