icon
Přihlášení Akreditace


Novinky Program Návštěvníci Festival Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Program LFŠ končí až sobotní nocí

Sobota 2.8., poslední den festivalu, bude letos naprosto plnohodnotná a můžete se proto ubytovat až do neděle 3.8.!!!  

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

Výjimečný doku portrét Nick Cave: 20 000 dní na Zemi jednou z podzimních premiér Asociace českých filmových klubů.  

Peter Greenaway hostem LFŠ

Slavný britský režisér představí na LFŠ výběr z filmů včetně zatím posledního, multimediální přednášku i výstavu.   Více...

Zaostřeno na
španělský film

V tradiční sekci Fokus představíme různé tváře španělské kinematografie.   Více...

NOVINKY


Hrbící se debutant Krobot

Čtvrtek
31.7.2014

Miroslav Krobot se v Hradišti představil nejen jako režisér a herec, ale taky jako aktér dokumentu nazvaného stroze Miroslav Krobot. Ten o jeho tvorbě natočil pro ČT Aleš Kisil. Jaké z něho má aktér dojmy? „Žena mi řekla, že se hrbím,“ odstartoval dlouholetý šéf Dejvického divadla debatu svým typickým lakonickým stylem. Ctitel Jana Grosmana a slavné éry Činoherního klubu se rozpovídal o svém nadcházejícím tvůrčím úkolu ve Finsku, kde bude v zimě adaptovat Kaurismäkiho film Najal jsem si vraha. „Bude to setkání s jiným typem herectví,“ uvedl Krobot s tím, že tamní herci mají v sobě hodně „zažraného Stanislavského“. Na natáčení Kisilova portrétu vzpomíná s tím, že tvůrci za ním do divadla nebo na filmový plac chodili tak dlouho, že už mu ani nepřišlo, že ho natáčejí. „Brzy s prostředím tak splynuli, že už se ani nikdo nezlobil,“ říká. „Jediné drama nastalo asi při natáčení Díry u Hanušovic, kdy jsme se trochu pletli kameramanovi, ale jinak jsme se snažili nepřekážet,“ popisuje Kisil. A jak vlastně probíhalo natáčení režisérova pozdního debutu? „No tak bylo to poprvé, ale já to čekal horší. Nejhorší na tom je, že člověk musí absolvovat různé rozhovory,“ uvedl Krobot s lehce potměšilým úsměškem.


 

Sean Ellis prošel spoustu strip barů

Čtvrtek
31.7.2014

Snímek Seana Ellise Cashback měl zajímavý vývoj – z kraťasu, nominovaného dokonce na Oscara, udělal jeho tvůrce po dvou letech celovečerní film. „Všichni herci souhlasili s pokračováním, protože při původním natáčení jsme si užili spoustu zábavy a stali se z nás přátelé,“ vyprávěl britský režisér po projekci při debatě s diváky. Svěřil se i s tím, že ke klíčovému nápadu „zmrazování času“ ho přivedla jeho původní profese fotografa, že musel projít spoustu strip barů, než našel vhodnou představitelku jedné důležité role, nebo že celovečerní Cashback – na rozdíl od jeho krátkometrážního předchůdce – kritika bez milosti popravila.


 

Na Místa! Tvůrci filmu Pouta představí svůj nový projekt

Čtvrtek
31.7.2014

Workshop ke snímku Místa se uskuteční v pátek 1. 8. v Šapitó Letní poloha. Mezi 18:30 a 20:00 DJ Václav Havelka III, spoluautor hudby k filmu a frontman Please the Trees, zahraje speciální set. V další hodině si můžete zkusit casting podle scénáře filmu s představitelem hlavního hrdiny Vladimírem Polívkou a nechat se režírovat Radimem Špačkem pod dohledem scenáristy Ondřeje Štindla. S originálem můžete svůj výkon srovnat hned poté při promítání ukázek, traileru a making of.

Last but not least: pivo za devadesátkovou cenu 8 Kč do vyprodání zásob!

Na premiéru Míst, příběhu o lásce, tajemství a pomstě, se těšme v září. Více o filmu zde.


 

Tavernier konečně oceněný

Čtvrtek
31.7.2014

 „Tenhle film představuje vrchol tvorby Bertranda Taverniera co do vizuální stránky,“ řekl před projekcí snímku Život a nic jiného Mehdi Abdollahzadeh, filmový teoretik a dlouholetý Tavernierův kamarád. „Jeho kamera je neustále v pohybu, oživuje děj a posouvá jednotlivé postavy, někdy je v tom i kus voyeurismu.“ Abdollahzadeh připomněl, že za Život a nic jiného dostal Tavernier konečně cenu za nejlepší režii na festivalu v Cannes. „Do té doby byl jediný z významných režisérů svojí generace, který toto ocenění v Cannes nezískal,“ upozornil Abdollahzadeh a zároveň přítomné pozval na svoji dnešní přednášku (od 11.30 v Redutě 2), kde chce promluvit i o politickém a společenském kontextu Tavernierovy tvorby – odmítal prý hrát podle pravidel filmových přehlídek a konkrétně s Cannes měl dlouhodobě vlažné vztahy.


 

Okamžik, kdy se lidé nekontrolují

Čtvrtek
31.7.2014

Na besedě s dokumentaristkou Zuzanou Piussi padla obligátní otázka, jak může tak křehká filmařka točit tak drsná témata. Piussi se s dotazem vyrovnala po svém (nechme stranou, že muže by se na něco podobného nikdy neptali): pokrčila rameny a řekla, že člověk má hledat pravdu. A to ve svých snímcích skutečně poctivě dělá. Divákům v Redutě 2 představila svůj další snímek, který bude mít premiéru na podzimním jihlavském festivalu a jehož tématem je zneužívání dětí. Piussi na besedě probírala i okolnosti vzniku svých předcházejících dokumentů – třeba Andělé pláčou měly zachycovat původně kromě slovenské gay komunity i lesby, ale podle Piussi se příliš hlídaly a „režírovaly“. A o to filmařka nestála: „Nechávám člověka vypovídat a když nastane okamžik, že se nekontroluje, zapínám kameru.“


 

Hammid o Hammidovi

Čtvrtek
31.7.2014

Letní filmová škola si letos mimo jiné vzala za cíl představit výraznou režisérskou osobnost Alexandra Hammida (Hackenschmieda). Debata jeho syna Tina a ředitele Národního filmového archivu Michala Breganta, který byl s Hammidem v osobním kontaktu, bohatě dokreslila festivalový oddíl, jenž je mu věnován. „Sekce Sašových filmů byla velký projekt, který se setkává s velkým úspěchem, jak mám možnost na projekcích vidět,“ uvedl Bregant. Spolu s Tinem přiblížili zejména období po Hammidově přesunu do USA, a to jak v pracovní, tak v osobní a rodinné rovině. Připomněli mimo jiné, jak důležitou roli domácnost Hammidů sehrávala v rámci newyorské komunity československých emigrantů. Tino Hammid se stejně jako jeho rodiče stal fotografem. Svému otci dělal asistenta při natáčení dvou snímků, We Are Young a Us.


 

Zprávy z Letní filmové školy Uherské Hradiště 2014 | Den 6

Čtvrtek
31.7.2014


Šťavnaté a načechrané jsou šesté Zprávy z LFŠ. Hlavní dramaturg Jan Jílek a dramaturgyně sekce Porn-art Eva Chlumská nechávají nahlédnout do (metaforické, jak jinak) dramaturgické kuchyně alias ložnice. Eva Blažková, marketingová ředitelka AČFK, přibližuje změny asociačního vizuálního stylu a Miroslav Krobot s dcerou Lenkou lákají na pohraniční tragikomickou Díru u Hanušovic.


 

Čtvrtá hvězda pro Dejvické divadlo

Čtvrtek
31.7.2014

Pokud ve vás představa jakékoli besedy vyvolává vidinu pekelné nudy, musela vás diskuze s herci Dejvického divadla o sitcomu Čtvrtá hvězda ohromit o to víc. Z akademicky znějícího pojmu udělal sehraný soubor pásmo vtipných etud. Ivan Trojan zavzpomínal na svou seriálovou sexuální scénu: „Pikantní je, že ten den, kdy se natáčelo, se do České televize vydala moje žena s dětmi, aby se podívali na tatínka, jak pracuje. A do toho vedle točil můj otec Studio Kamarád. Takže se všichni sešli nad monitorem, kde viděli, jak s kamerou na hlavě przním dceru Miroslava Krobota.“ Herci naťukli i ukončení seriálu, pokračování se totiž neplánuje. „Mrzí mě to. Hlavně proto, že jsem se stal v poslední minutě ředitelem,“ zavtipkoval na účet své postavy Jaroslav Plesl.


 

Svět Noama Chomského v Gondryho animaci

Středa
30.7.2014

 
 
Dnes po osmé večer čekali ve Hvězdě návštěvníci Filmovky ve dlouhé frontě. Promítal se tu totiž dokument Je muž, který je vysoký, šťastný? režiséra Michela Gondryho, známého zejména imaginativními filmy jako Věčný svit neposkvrněné mysli. Animovanou konverzaci mezi samotným režisérem a Noamem Chomským uvedl hlavní dramaturg LFŠ Jan Jílek, podle kterého se Gondry snaží Chomského v jejich rozhovorech polidštit, neboť nálepka „nejvýznamnější žijící myslitel“ zní až nelidsky. V intimním a ve velké míře improvizovaném snímku hrají stejně důležitou roli jako slova i režisérovy brilantní ilustrace, které jsou přitom vytvořeny velmi primitivně. Doplňují hovory o dětství, rodičích, kognitivních funkcích, lingvistice či smrti. Že to jsou těžká témata? Právě díky hravým animacím působí lehce a zábavně. Gondry si navíc dokáže dělat legraci jak ze sebe, tak ze slavného filozofa.


 

Tino Hammid uvedl filmy svého otce

Středa
30.7.2014

Dnešní odpolední projekce snímků Alexandra Hackenschmieda (Hammida) byla mimořádná tím, že ji uvedl jeho syn Tino, který dorazil do Uherského Hradiště těsně předtím. První se promítal Gentleman z pokoje 6, jejž umělec s českými kořeny režíroval. V dokumentu o uprchlickém táboře pro Maďary s názvem Out se pak zhostil role střihače. Posledním snímkem z pásma byl Izrael: Dobrodružství o soužití židů a muslimů. Film v Hammidově režii vznikl na zakázku izraelského turistického úřadu a je vzácný tím, že se dochoval na jediné kazetě. „Jsem moc rád, že je tady uváděn, protože to byl oblíbený film mého otce. Pouštěl ho doma význačným návštěvám,“ uvedl Tino. Nestihli jste dnes dorazit do klubu Mír a chcete se s Tinem setkat? Přijďte s ním debatovat zítra v 15.30 do Reduty 2.


 


POŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘI


FOTOGALERIE


Znělka


POČASÍ ZÍTRA


Sobota - 2.8.2014
minimum
maximum
15°C
29°C
Počasí Meteocentrum

Novinky Program Denní program Přehled cyklů Doprovodné akce Odborný program Summer Film Camp Kaktus Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Ubytování Promítací místa Festival O festivalu Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Zprávy z LFŠ Soutěž LFŠ v obrazech Archiv Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy v médiích Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


Všechna práva vyhrazena / © 2013 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin