icon
Přihlášení Akreditace


Novinky Program Návštěvníci Festival Obchod Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Julie Taymor

Talentovaná americká režisérka (Frida, Titus, Bouře,...) poctí návštěvou LFŠ. Více...

Fokus: Filipíny

Letošní Fokus se zaměří na exotickou asijskou kinematografii. Více...

Emília Vášáryová

První dáma slovenského filmu hostem LFŠ. Více...

NOVINKY


Jaké televizní formáty teď frčí?

Sobota
23.7.2016

Dnes už si žádná televize nevystačí pouze s vlastní domácí výrobou, takže se rozrůstá trh s nabídkou nejrůznějších zahraničních seriálů, soutěží a jiných pořadů. Po čem je teď největší poptávka, jste se mohli dozvědět od Milana Krumla, analytika televizních formátů. „Těžiště toho, kde vznikají nové zajímavé věci, se z USA přesunulo do Skandinávie, Nizozemska, Jižní Koreje a Japonska,“ uvedl Kruml. Na obrazovky se ale vrací i recyklované staré pořady. Například zábavná show Hádej, kdo jsem vznikla původně už v roce 1951. „Největší zájem je teď o nové koncepty vědomostních soutěží a několikahodinových zábavních show,“ dodal Kruml. (aka)


 

Nezničitelná satira

Sobota
23.7.2016

Ačkoliv i letošní Filmovka ukazuje, že britské studio Ealing zvládalo více žánrů, samozřejmě v hradišťské přehlídce nechybí komedie, jimiž se proslavilo asi nejvíc. Film Muž v bílém obleku vypráví o mladém vynálezci v podání Aleca Guinnesse, který přijde s nezničitelnou látkou – jenže kdo by stál o oblek, co vydrží navždy? Původem americký režisér Alexander Mackendrick se inspiroval nikdy neuvedenou divadelní hrou Květina v rozpuku. „Z rodinné veselohry ovšem udělal kousavou satiru, v níž napadl všechny, kdo si to podle něj zasloužili. Každá postava je zamýšlena jako karikatura určitých postojů,“ prozradil v úvodu ke snímku jeden z dramaturgů sekce Michael Málek. Také upozornil, že za kamerou stál stejný člověk jako u prvních tří dobrodružství Indiana Jonese Douglas Slocombe. „Chtěli jsme ho na Filmovku pozvat, ale bohužel letos ve věku 103 let umřel,“ dodal Málek. (ivp)


 

V kůži Michaela Myerse

Sobota
23.7.2016

Znáte ten hudební motiv? Určitě si ho vybavíte! Plíživá znělka, která dává tušit něco nepěkného za bílými plaňkovými ploty na americkém předměstí. Je to motiv, který bez debat zná každý hororový fanda, ostatně pevně patří k filmu, který formoval celý žánr a určil pravidla tzv. slasherů. Řeč je samozřejmě o Halloweenu (na LFŠ se hraje pod českým názvem Předvečer svátku Všech svatých). „John Carpenter ten motiv hraje často a rád, na stará kolena totiž začal skládat a vydávat desky,“ vysvětlil před projekcí dramaturg sekce WTF Viktor Palák. Film kromě jedinečně budovaného napětí, které je dáno především tím, že se na oběti vraždícího monstra Michaela Myerse díváte přímo jeho očima, vyniká i prací s filmovým časem. „Často se bojuje o život a utíká, ale je to snímek spíš plíživý a tísnivý,“ dodává Palák. Jste připravení na zlo, které v sobě můžete díky Michaelovi objevit? (tek)


 

Zmrzlina pro Passera

Sobota
23.7.2016

Už to začalo! Svátek filmu oficiálně odstartoval svůj 42. ročník. Podle moderátora slavnostního zahájení, herce Slováckého divadla Josefa Kubáníka, je ale LFŠ také svátkem lásky („to si neumíte představit, co se v těch spacácích děje!“), matek („ve tři ráno si na maminky jistě vzpomenete“) nebo kytek („říkám si, že tady bude i spousta narcisů“).
Pro štáb se festival ještě před svým zahájením nesl ve znamení zranění – jeho ředitelku a předsedkyni AČFK Radanu Korenou musel kvůli pochroumanému kotníkupřed diváky donést sošný tanečník. Prý síla přitažlivosti.
„Program je opět krásný a pestrý, nejen ten filmový, ale také doprovodný,“ prohlásila usazená na lavičce přímo na pódiu. „Hradiště je jako jedno velké jeviště, a jestli jste ochotni na něj vstoupit, jsme připravení vás bavit!“ doplnila ji programová ředitelka Iva Hejlíčková.
Letošní Filmovka je ale také svátkem díkůvzdání. Pro Výroční cenu AČFK za „celoživotní boj o zachování umělecké svobody jak v československé, tak exilové tvorbě“ si přijel režisér a scenárista Ivan Passer. Dostal keramickou zmrzlinu a šetřil slovy: „Originální cena. Mám několik a většinu jsem jich ztratil, ale tuhle asi neztratím. Děkuju.“ Už si jenom líznout! (tek)


 

Stallone, blábolíš!

Sobota
23.7.2016

„Někteří si myslí, že jsi sexy, podle mě ale vypadáš jako obří pečená erteple!“ – tak zní replika, která ve scénáři k Cestě gladiátorů 2000 pravděpodobně chyběla. Do filmu z roku 1975 si ji přidal herec Sylvester Stallone. Producent Roger Corman nechal Stallona při jedné z jeho prvních rolí (rok před premiérovým Rockym) blábolit, jak se mu zachtělo, aby ušetřil na počtu jetí scén. Jiří Flígl odhalil při včerejším úvodu snímku ještě další podrobnosti z natáčení. Třeba, že se Corman dost hádal s režisérem Paulem Bartelem – Corman nechtěl jen satiru, ale i víc krve. A tak ve finále zřídil tajný štáb, aby dotočil krvavé detaily aut masakrujících své oběti, a ty do závěrečného střihu pokoutně přidal. Inu, dnešní filmaři by se od Cormana mohli učit, co to znamená „producentský přístup“. (oma)


 

Horké sobotní tipy: 23. 7. 2016

Sobota
23.7.2016

VHS žije!
LFŠ work&shop zóna | 10.00
Kouzlu VHS kazet, které pro vás Filmovka letos znovuobjevuje, můžete podlehnout i na workshopu. Ten vás naučí, jak si z obalu videokazety vyrobit estetickou krabičku na ukládání různých suvenýrků z LFŠ.

Storyboard Workshop

Reduta 2 | 13.00
Kanadský výtvarník žijící v Praze Kurt van der Basch, jenž se jako kreslíř podílel na Atlasu mraků, Assassin’s Creed či posledním díle Star Wars, odhalí tajemství svého tvůrčího procesu. Pokud chcete být u toho a ještě si navrhnout vlastní storyboardy, oznamte svůj zájem e-mailem na rezervace@lfs.cz. Kurtovy storyboardy si můžete prohlédnout ve foyer kina Hvězda, vernisáž jeho výstavy se koná v sobotu od 19.00.

Metropolis s kapelou FORMA
Kino Hvězda | 13.30
Klasické němé sci-fi Fritze Langa z roku 1927 o nadvládě strojů nad lidmi doprovodí nástroje vyluzující směsici akustiky, elektroniky a jazzu, nad kterými vládne volné sdružení hudebníků FORMA.

Krátké filmy nominované na Oscara
Tenisová hala | 14.30
Pětku kraťasů, jejichž tvůrci letos dostali pozvání na oscarovou ceremonii, uvidíte pěkně pohromadě a na plátně, včetně vítězného britsko-irského Koktala režiséra Benjamina Clearyho.

Lekce filmu podle Ivana Passera
Reduta 2 | 17.30
Režisér skvělého Intimního osvětlení, které včera festival zahájilo, promluví o své roli v československé nové vlně i o svém americkém období, během něhož i přes řadu problémů natočil řadu dnes kultovních snímků včetně na LFŠ uváděných Zrozen k vítězství a Cutterovy cesty.

Anna & Sara: Vypravěčka
Divadelní stan | 19.30
Taneční projekt Jany Drdácké (flamenco) a Anežky Hessové (původně chrámový indický tanec kathak) vám přiblíží dvě hudebně-taneční tradice skrze osobní příběhy každé z interpretek.

Kittchen a The Plastic People of the Universe
Kolejní nádvoří | 19.30
Koncertní program spustí dnes večer kytara, basa a bicí hudebního projektu Kittchen oceněného Andělem a rock undergroundové legendy zvané Plastici, v jejímž repertoáru zůstávají skladby Mejly Hlavsy a Joea Karafiáta.

Studentský maraton
RWE letní kino Masarykovo nám. | 22.00
Na tradiční čtyřhodinovou přehlídku filmových počinů dnešních studentů a možná zítřejších Tarrů, Spielbergů či Snyderů si zajděte večer na hlavní uherskohradišťské náměstí.


 

Odpustí mu paní Kučerová? Dozvíme se dnes ve Smetanových sadech...

Sobota
23.7.2016

 

Hudební komedii o řidičce tramvaje s Jiřinou Bohdalovou Dáma na kolejích, představuje žánrovou pestrost československé kinematografie „zlatých“ šedesátých let. Její nadčasovost stvrzuje jméno režiséra Ladislava Rychmana. Dnes ve 21:30 hod. v Letním kině ve Smetanových sadech. 

Předpremiéra na LFŠ: Monsieur Chocolat

Sobota
23.7.2016

 

Omara Sy si možná pamatujete z veleúspěšné komedie Nedotknutelní, jeho životní role však zřejmě přichází až nyní. Rafael Padilla, známý jako Chocolat, byl prvním černošským klaunem, který se z rodné Kuby dostal až do Paříže, kde poté úspěšně vystupoval. Ze škatulky standardního životopisného filmu vystupuje Monsieur Chocolat díky implicitní analýze rasismu, s níž se musel hlavní hrdina celý život potýkat. Dnes ve 20:30 hod. v kině Hvězda!
 

Simultánní překlad ve stylu drive-in

Pátek
22.7.2016

Kino Hvězda | pátek 22. 7. | 23.30

Půlnoční sekce je znovu tady a rozhodně bude stát za to! Diváky čeká dvojprogram ve stylu drive-in projekcí tvořený absurdním monstr bijákem Útok krabích monster a morbidní černou komedií Kýbl krve. K tomu nechybívícehlasný genderově vyvážený simultánní překlad s duem Samantha Bifidus a Jíra Fostrá z Festivalu otrlého diváka. (aka, jf)


 

Slavnostní zahájení

Pátek
22.7.2016

Kino Hvězda | pátek 22. 7. | 19.00

Letošní Filmovka dnes slavnostně odstartuje! Během zahájení obdrží Výroční cenu AČFK jeden z klíčových tvůrců československé nové vlny Ivan Passer. Ten na LFŠ uvede svou reprezentativní retrospektivu, v níž uvidíte jeho tuzemskou tvorbu i filmy natočené po emigraci v Americe. Hned po slavnostním zahájení budou následovat režisérovy kousky Fádní odpoledne a Intimní osvětlení.


 
Filmové listyPOŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘINovinky Program Denní program Přehled programových bloků Doprovodné akce Odborný / Industry program Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Akreditace Ubytování Promítací místa Festival O festivalu Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Lekce filmu Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy v médiích Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


© 2016 Asociace českých filmových klubů / Všechna práva vyhrazena / Realizace nextWEB / admin