icon
Přihlášení Akreditace


Novinky Program Návštěvníci Festival Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Program LFŠ končí až sobotní nocí

Sobota 2.8., poslední den festivalu, bude letos naprosto plnohodnotná a můžete se proto ubytovat až do neděle 3.8.!!!  

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

Výjimečný doku portrét Nick Cave: 20 000 dní na Zemi jednou z podzimních premiér Asociace českých filmových klubů.  

Peter Greenaway hostem LFŠ

Slavný britský režisér představí na LFŠ výběr z filmů včetně zatím posledního, multimediální přednášku i výstavu.   Více...

Zaostřeno na
španělský film

V tradiční sekci Fokus představíme různé tváře španělské kinematografie.   Více...

NOVINKY


Vědeckofantastický Východ

Pondělí
28.7.2014

Fanoušci filmů žánru science fiction si dnes přišli do komorního sálu Reduty poslechnout přednášku o výsledcích bádání českých studentů v rámci projektu sci-fEAST. Ti se ve svém výzkumu zaměřili na snímky z východní Evropy, jejich specifika a odlišnosti vůči podobě žánru, jakou známe ze Západu. Fundovaný doplněk sekce Visegrádský horizont nabídl řadu konkrétních ukázek filmů z „doby po Sputniku“. Jak mladí vědci poznamenali, východoevropské sci-fi filmy byly velmi specifické. Prakticky neexistovala žánrová tradice, na kterou mohly navazovat, a zároveň často reagovaly na aktuální politickou situaci. Ať už poplatně době a s notnou dávkou technooptimismu, nebo spíše kriticky ve snaze vyjádřit se ke komunistické ideologii. Řada snímků z bývalého Východního bloku, které na Filmovce máte možnost vidět, tak funguje jako žánrové hybridy.


 

Zprávy z Letní filmové školy Uherské Hradiště 2014 | Den 3

Pondělí
28.7.2014


Už jste navštívili výstavu kreseb k připravovanému filmu Petera Greenawaye Ejzenštejn v Guanajuatu? Ve třetích Zprávách z LFŠ se podívejte, na co se na expozici můžete těšit. Filmy režiséra Agustí Villarongy pracují se stereotypy a symboly – o Villarongových snímcích mluví dramaturg sekce Španělsko David Čeněk i sám režisér, host letošní LFŠ. Filmový teoretici David Forrest a David Tucker přibližují britské sociální drama a doporučují snímky Down Terrace a Sobecký obr. Na pionýrské doby filmu upomíná projekt L. P. 1914, který návštěvníkům zprostředkuje zážitek, jaký si odnášeli diváci z kina před sto lety.


 

Lekce filmu podle Petera Greenawaye

Neděle
27.7.2014


Nestihli jste se osobně zúčastnit sobotní masterclass Petera Greenawaye? Nevadí, vychutejte si mistra ze záznamu!


 

Pokuta za katalánštinu

Neděle
27.7.2014

Agustí Villaronga se při debatě po projekci filmu Moře rozpovídal o své zkušenosti s natáčením filmů v katalánštině, v níž se toto průlomové drama španělského režiséra z roku 2002 odehrává. „Za Franca se katalánština ve filmu objevit nemohla. Když jsem vyrůstal, bylo třeba pod hrozbou pokuty zakázáno mluvit tak na ulici,“ vysvětloval. Velký průlom pro propagaci menšinového jazyka měl Villarongův film Černý chléb, jenž získal osm výročních španělských cen Goya. Rodák z Baleárských ostrovů se přiznal, že příběh tohoto filmu zasadil do katalánského prostředí i proto, že místní autonomní vláda podporuje filmový průmysl a podařilo se mu od ní získat štědrý grant.


 

Změny v programu: LFŠ, voníš deštěm!

Neděle
27.7.2014

Milí (snad nepříliš zmáčení) návštěvníci LFŠ! Informujeme, že vzhledem k rozmarům počasí dochází k následujícím změnám:

Koncert Prago Union, jehož začátek byl avizován na 19:30, bude zahájen o hodinu později, tedy ve 20:30. Místo, Hudební stage LFŠ, se nemění. Frigo na mašině začne v Letním kině RWE Masarykovo náměstí cca ve 23:00.

Naopak divadelní představení Cirkusu Mlejn s názvem Ironické férrum začne podle programu ve 20:00, nikoli však v Šapitó Kabinet múz, ale v Šapitó Letní poloha, které se nachází na trávníku mezi kinem Hvězda a sportovní halou.

Informace o možnostech přestěhování stanů na sušší místo získají kempující návštevníci u vedoucích stanových městeček. Pro ubytované/vyplavené v kempech jsou zajištěny další třídy a tělocvičny ve školách, dále deky a podložky v dostatečném počtu a také budou vyřešeny prostory k sušení věcí. 

Přejeme, ať dešťovou nadílku přečkáte pokud možno v suchu, hlavně ale se stále dobrou náladou!


 

Přednáška dvou Davidů

Neděle
27.7.2014

Hned dva Davidové přijeli do Hradiště poučit diváky o současném britském sociálním filmu. Na své společné přednášce ale doktorové David Forrest a David Tucker mluvili především o historii tohoto významného žánru. Forrest představil jeho vývoj od 30. let, kdy dělnická třída ve filmech vystupovala jako komický prvek, po thatcherovskou éru, k jejímž sociálním otřesům se dnešní filmaři pořád rádi vrací. Pokračoval pak charakteristikou známého hnutí Free Cinema a britské nové vlny. „Ta byla krátká, ale zato velmi podstatná. Vznikla vlastně i z ekonomických důvodů. Po nástupu televize zbylo v kinech málo diváků a jediné loajální publikum bylo to mladé. A to chtělo vidět víc filmů o sobě,” vysvětlil Forrest. Kolega Tucker pak pokračoval představením tvorby režiséra Alana Clarkea a dnešních trendů, včetně tendence známých herců zrežírovat si jeden sociální film.


 

Počátky ukrajinské revoluce v Redutě

Neděle
27.7.2014

Od listopadu loňského roku plní média různé záběry ukrajinských nepokojů. Od jejich vypuknutí se ale situace značně změnila. Dokumentární fotografie Karla Cudlína, Björna Steinze a Igora Gilba vystavené v Redutě připomínají úplné počátky revoluce, kdy se ještě většina děje koncentrovala na náměstí Majdan. Součástí výstavy jsou i dva krátkometrážní snímky Takový byl Majdan a Revolution Backstage, které taky zachycují nervózní atmosféru kyjevských ulic.


 

Greenaway, Ejznštejn a indiáni

Neděle
27.7.2014

„Ejznštejn si taky pořád něco kreslil, čmáral... Myslím, že všichni první režiséři byli z velké části výtvarníci,“ vyprávěl filmař a výtvarník Peter Greenaway na včerejší vernisáži svých kreseb k chystanému snímku Ejznštejn v Guanajuatu. Obrázky, které budou ve filmu přiřknuty Ejznštejnovu guanajuatskému milenci, jsou inspirované keramikou předkolumbovských indiánů a zobrazují – pro Greenawaye typicky – sex a smrt. Kreslené figury, někdy s kostlivými hlavami a hnáty, někdy s vystrčenými či naběhlými přirozeními (a někdy s tím vším najednou), jsou k vidění ve Slováckém muzeu.


 

Vyrob si svého prezidenta

Neděle
27.7.2014

Život režiséra Jonáše Karáska jako by se protnul s příběhem jeho debutu s názvem Kandidát. Svižná komedie, již na Slovensku vidělo úctyhodných 90 000 diváků, vypráví o reklamním mágovi, který se vsadí, že udělá z anonymního politického amatéra prezidenta. Karásek na debatě po snímku v Klubu kultury prozradil, že on sám se podílel na kampani současného prezidenta Andreje Kisky. „Jeho taky skoro nikdo neznal a za krátký čas se nám ho podařilo veřejnosti prodat,“ přiznává režisér. Na rozdíl od svého hrdiny, protřelého marketingového cynika, ovšem pracoval pro slovenskou politickou kometu z přesvědčení, protože je to prý „slušný člověk“.
Karáskova zkušenost z reklamní branže je zřetelná z videoklipové estetiky snímku. Mezi hraným filmem a reklamou nevidí mladý tvůrce podstatný rozdíl. Na otázku týkající se množství product placementu ve snímku prozradil, že dobrou polovinu log objevujících se ve filmu do záběrů umístili tvůrci zcela dobrovolně a zadarmo: „Byla to taková naše hra.“ Příznivý dojem z vtipné oddechovky kazila česká distribuční verze snímku, v němž je příšerným způsobem do češtiny předabován hlavní hrdina. „Omlouvám se vám, že jste viděli tuhle verzi,“ říká režisér s tím, že na naprosto zbytečném zmršení snímku trval soukromý český koproducent.
 


 

Zprávy z Letní filmové školy Uherské Hradiště: Den 2

Neděle
27.7.2014

Filmovkové nálady, zapálený zahajovací ceremoniál a Petera Greenawaye oceněného zmrzlinovou Výroční cenou AČFK nabízí druhé Zprávy z LFŠ. Iva Hejlíčková na závěr zve do Letního kina RWE na projekci grotesky Frigo na mašině, jehož akrobatické kousky doprovodí cimbálovka RabiGabi a.G. Sledujte Zprávy z LFŠ, budou tu každý den!


 


POŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘI


FOTOGALERIE


Zprávy z LFŠ


Den 1
Den 2
Den 3

Znělka


POČASÍ ZÍTRA


Úterý - 29.7.2014
minimum
maximum
17°C
29°C
Počasí Meteocentrum

Novinky Program Denní program Přehled cyklů Doprovodné akce Odborný program Summer Film Camp Kaktus Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Ubytování Promítací místa Festival O festivalu Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Zprávy z LFŠ Soutěž LFŠ v obrazech Archiv Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy v médiích Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


Všechna práva vyhrazena / © 2013 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin