icon
Přihlášení Akreditace


Novinky Program Návštěvníci Festival Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Program LFŠ končí až sobotní nocí

Sobota 2.8., poslední den festivalu, bude letos naprosto plnohodnotná a můžete se proto ubytovat až do neděle 3.8.!!!  

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

Výjimečný doku portrét Nick Cave: 20 000 dní na Zemi jednou z podzimních premiér Asociace českých filmových klubů.  

Peter Greenaway hostem LFŠ

Slavný britský režisér představí na LFŠ výběr z filmů včetně zatím posledního, multimediální přednášku i výstavu.   Více...

Zaostřeno na
španělský film

V tradiční sekci Fokus představíme různé tváře španělské kinematografie.   Více...

NOVINKY


Jednodenní akreditace na středu 30. 7. vyprodány!

Středa
30.7.2014

Milí návštěvníci Letní filmové školy, váš zájem o filmové dění dnes vyústil ve vyprodání jednodenních akreditací. Pokud se na vás nedostalo, snad potěší volně přístupné projekce v letních kinech a koncert Jany Kirschner na Hudební stage LFŠ (Masarykovo náměstí).


 

Adam s Evou nesměli být nazí

Středa
30.7.2014

Na včerejší besedě v Redutě 2 se Mylène Bressonová vrátila k okolnostem neuskutečněného projektu svého manžela Genesis: „Měl to být Robertův nejnákladnější snímek. Zájem měli dokonce Američané, jenže kladli nesmyslné požadavky. Třeba chtěli, aby Bůh mluvil anglicky a ne hebrejsky. Dokonce protestovali i proti tomu, aby Adam s Evou bylo nazí, což už je naprostý nesmysl.“ Bressonová se taky vymezovala vůči klišé, které Roberta Bressona vykresluje jako samotáře, jenž nepatřil k žádnému hnutí: „Odděloval svůj veřejný a osobní život, to je fakt. Nemohl souznět k francouzskou novou vlnou už jen proto, že byl z nich všech nejstarší. Ale není pravda, když se říká, že byl bez přátel. Měl kolem sebe tým stálých spolupracovníků.“ Sama Bressonová ostatně začínala ve štábu svého muže jako asistentka.


 

Zprávy z Letní filmové školy Uherské Hradiště 2014 | Den 5

Středa
30.7.2014


V pátých Zprávách z LFŠ hovoří Mylène Bressonová, vdova po slavném režisérovi Robertu Bressonovi, Peter Dubecký, předseda Asociácie slovenských filmových klubov, a slovenská režisérka Zuzana Piussi. A lidé se usmívají.


 

Lekce filmu podle Olgierda Łukaszewicze

Úterý
29.7.2014Přinášíme záznam lekce filmu Olgierda Łukaszewicze ze 40. Letní filmové školy Uherské Hradiště (v polském znění).


 

Nepohodlná dokumentaristka

Úterý
29.7.2014

Zuzana Piussi má díky tepání do politických kauz doma na Slovensku nálepku potížistky. Televize od ní dává ruce pryč, nechce totiž riskovat žaloby. Dnes tady režisérka osobně představila své dva dokumenty. Koliba reflektuje rozkradení bratislavských ateliérů. „Aktéři filmu si pak založili vlastní kinematografický fond, který rozděluje peníze. Díky svému snímku jsem od nich pět let nedostala finanční podporu,“ prozradila Piussi. Nemoc třetí moci zase odkrývá justiční mafii. Ta překvapila i samotnou režisérku: „Šokovalo mě, že někteří soudci stojí naprosto mimo realitu, kterou musíme žít my.“


 

Berlangova lidovost i hloubka

Úterý
29.7.2014

Vítáme vás, pane Marshalle! tvoří mezník španělské kinematografie a taky jde o jeden z největších uměleckých úspěchů Luise G. Berlangy. Do Hradiště ho přijel uvést Rafael Maluenda, režisérův dlouholetý kamarád a spolupracovník, dnes ředitel internetového berlangovského muzea a taky ředitel filmového festivalu ve Valencii. „Berlangovy filmy můžete číst dvěma způsoby a nacházet v nich duši španělskou i duši obecně lidskou,“ vyprávěl před projekcí. Berlanga je podle něj spolu s Luisem Buñuelem nejvýznamnější španělský režisér – ve srovnání s Buñuelem je lidovější, což ale neznamená, že by jeho filmy neměly hloubku a intelektuální přesah. Na závěr svého povídání Maluenda dodal, že by mohl vyprávět veselé historky z natáčení s Berlangou, ale nechce zdržovat před projekcí. Redaktor Filmových listů nicméně slibuje, že se na ně zeptá v rozhovoru, který vyjde v následujících dnech.


 

Krása v oku pozorovatele

Úterý
29.7.2014

Ve středu odpoledne se diváci ve Sportovní hale na více než hodinu přenesli do uliček Štrasburku, a to díky španělsko-francouzskému snímku V Sylviině městě. Úvodem ho opatřil Ignacio Navarro z webu El Antepenúltimo Mohicano, jeden z dramaturgů sekce Současný španělský film. Režisér snímku José Luis Guerín balancuje na hraně hraného filmu a dokumentu. Hlavní hrdina se po pár letech vrací do města, aby našel krásku, která ho kdysi zaujala. Navarro vysvětlil, že jádrem snímku je pohled bezejmenného muže na ženy. „Skoro nic o něm nevíme. Je to postava definovaná tím, na co se dívá a co sleduje. Divák do něj může promítat své životní a kulturní zkušenosti.“


 

Filmy s rotací a falší

Úterý
29.7.2014

Jednou z divácky nejvděčnějších sekcí letošní LFŠ jsou bezpochyby screwballové komedie. Žánr, který se zrodil během nastupující ekonomické krize v USA, doplnil dnes před polednem v Redutě Věroslav Hába přednáškou plnou filmových ukázek. Vysvětlil, že kořeny screwballu leží už v němých filmech 20. let. Stavebními kameny byly prvky, které se objevují u filmů Harolda Lloyda nebo Laurela a Hardyho ‒ slapstick, hromadění nehod a omylů i ústup mužské dominance na plátně. Stejně důležité byly sofistikované komedie Ernsta Lubitsche, ale i ty pokleslé ze začátku 30. let. Svým dílem přispěly i snímky bratrů Marxových s notnou dávkou anarchie, sentimentální komedie se Shirley Templovou nebo romantické s Astairem a Rogersovou. Hába své vyprávění zakončil ukázkou z Hawksova Kulového blesku, která se nesla v duchu motta letošní LFŠ „zapáleni filmem“.


 

Generála Nila budeš hrát ty

Úterý
29.7.2014

Mezi snímky, které na letošní Filmovce osobně představuje polský herec Olgierd Łukaszewicz, patří i Generál Nil režiséra Ryszarda Bugajského. Silný příběh vůdce polského protinacistického odboje Emila Augusta Fieldorfa alias Nila sklidil při včerejším promítání ve Slováckém divadle velký úspěch. Následné diskuse se účastnil i šéfproducent filmu. A diváci se zaujatě ptali. Jak probíhal výběr herce do tak významné role? „Zkrátka za mnou přišel režisér a řekl, budeš hrát generála Nila,“ vysvětlil Łukaszewicz. Podle producenta se ovšem film o člověku s tak čistým charakterem vytváří velmi těžko. O Fieldorfovi kupodivu až do roku 1989 v Polsku lidi skoro nevěděli, poprvé se o něm začalo mluvit, když byla po revoluci jedna z varšavských ulic přejmenována na Fieldorfovu. Do širokého povědomí se pak dostal až díky tomuto snímku z roku 2009. Další otázky z publika se týkaly polské historie, například jak se podařilo Fieldorfovi vyhnout katyňskému masakru. Smrti unikl díky tomu, že žil po celou válku v utajení pod cizím jménem a skrýval se. Filmového ztvárnění se příběh generála Nila dočkal zaslouženě. „Takové fascinující filmy je potřeba uvádět,“ dodal dramaturg LFŠ Petr Vlček.


 

Zprávy z Letní filmové školy Uherské Hradiště 2014 | Den 4

Úterý
29.7.2014


Ve čtvrtých Zprávách z LFŠ zve dramaturg Petr Vlček na polské filmy, jichž se v průběhu LFŠ promítá pět, dva z nich dokonce v české premiéře. Olgierd Łukaszewicz, host letošní LFŠ, hovoří o svých rolích ve snímcích Sexmise a Generál Nil. Jan Jendřejek upozorňuje na Summer Film Camp. A růžová kola se v rámci bikesharingu Rekola prohánějí městem od jednoho promítacího místa k dalšímu.


 


POŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘI


FOTOGALERIE


Znělka


POČASÍ ZÍTRA


Čtvrtek - 31.7.2014
minimum
maximum
16°C
23°C
Počasí Meteocentrum

Novinky Program Denní program Přehled cyklů Doprovodné akce Odborný program Summer Film Camp Kaktus Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Ubytování Promítací místa Festival O festivalu Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Zprávy z LFŠ Soutěž LFŠ v obrazech Archiv Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy v médiích Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


Všechna práva vyhrazena / © 2013 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin