icon
Přihlášení Akreditace


Novinky Program Návštěvníci Festival Obchod Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Zmrzlinová Výroční cena AČFK neroztaje

Autorem designu letošní Výroční ceny AČFK je renomovaný designer Jakub Berdych. Více...

42. ročník LFŠ plní sály

První polovina Filmovky je v plném proudu.

Ivan Passer převzal Výroční cenu AČFK

Vzácný host letošního ročníku uvedl své filmy a diskutoval s účastníky v rámci Lekce filmu. Více...

NOVINKY


Starosta Uherského Hradiště slavnostně přijal hosty LFŠ

Úterý
26.7.2016

Hvězdní hosté Letní filmové školy byli během včerejšího slavnostního ceremoniálu přivítáni starostou města Uherské Hradiště Stanislavem Blahou. Akce se zúčastnili: italští filmoví historici Mattia Cinquegrani a Stefania Parigiová, anglista Martin Hilský s manželkou Kateřinou Hilskou, scenárista Pavel Hajný s manželkou Drahomírou Hajnou, režisér Ivan Passer s manželkou Anne Passer, písničkář Vladimír Merta, velvyslanec Jaroslav Olša jr., polská filmová režisérka Kinga Dębska, polský producent Zbigniew Domagalski, polský režisér Janusz Majewski, ředitelka filmové přehlídky Kino na hranici Jolanta Dygoś, producent Włodzimierz Niderhaus s dcerou Annou Niderhaus a zástupkyně ředitele Polského institutu v Praze Laura Tebel-Gniazdowska. (aka)


 

Plán pro Hradiště: víc kultury a kol

Úterý
26.7.2016

Uherské Hradiště by mohlo být v budoucnu ještě o něco příjemnějším místem k životu. V kavárně Patriot o možných návrzích diskutovali zástupce města František Elfmark, aktivista Vladimír Dostálek a Ondřej Kobza, muž, který rozpohyboval pražskou náplavku a stojí také za projektem, který do ulic hlavního města dostal piana. Zdejší uherskohradišťské hnutí se pokouší podporovat různé kulturní akce nebo rozjet projekt sdílených kol. Právě kola, kterých je už dnes Hradiště plné, by chtělo více propojit se zdejším geniem loci tak, aby na nich jezdili jak turisti, tak místní. Kobza také přišel s vlastním nápadem, jak Hradiště oživit: „Specifická je řeka, u které se nyní kromě procházek nedá nic dělat. Mohl by tam být třeba přívoz, převozník by mohl prodávat kafe a převážet zadarmo.“ (tek)


 

Krávy, smrt a rodina

Úterý
26.7.2016

Režisérka Kinga Dębská představila českému publiku svou novinku, o níž jí doma v Polsku říkají, že vypadá jako český film. Nejspíš proto, že Moje dcery krávy je tragikomedie, která s lehkostí sleduje dvě hádavé sestry, jak se vyrovnávají se smrtelnými nemocemi svých rodičů. „Na začátku tohoto filmu byl život. Když moji rodiče začali mít zdravotní problémy, jedna holka v nemocnici mi řekla, že nejlepší terapie je se z toho vypsat,“ popsala genezi filmu režisérka, která studovala pražskou FAMU a na debatě po projekci mluvila česky. „Ale ne vše ve filmu je pravda, hodně jsem toho měnila,“ upozornila. Snímek byl doma velmi úspěšný, přestože v něj podle tvůrců nikdo nevěřil, ani distributor. K velké návštěvnosti přispělo i hvězdné obsazení v čele s Agatou Kuleszovou známou z oscarové Idy. (ivp)


 

Úterý s filmy, přednáškami a koncerty

Úterý
26.7.2016

Slovenský den s Emílií Vášáryovou
Dnešek se ponese ve znamení Slovenska a jeho hlavní hvězdou bude slovenská herečka Emília Vášáryová. S tou se můžete potkat na její lekci filmu od 17.30 v Respekt stanu a následně také na projekci snímku Eva Nová, kde skvěle ztvárnila titulní postavu stárnoucí herečky se sklonem k alkoholismu. Film se promítá od 20.30 v kině Hvězda, kde Vášáryová zároveň převezme pod patronací Zlínského kraje Výroční cenu AČFK „za vnímavé ztvárňování všech odstínů ženskosti, které více než půlstoletí představuje v divadle, televizi i na filmovém plátně“. V rámci slovenského dne se toho nicméně hraje víc, například dokumenty 5 October a Barvy písku. Ve vestibulu kina Hvězda si pak budete moct od 11 do 19 hodin koupit slovenské knihy, časopisy a filmy včetně publikací a DVD (30 korun za kus), které vydal Slovenský filmový ústav.

Cenzura scenáristiky v Československu 1953–1962
Kino Reduta 2 | 11.30
Spárům komunistických cenzorů se nevyhnuly ani přípravné fáze filmu a odnesl to samozřejmě i scénář. O řádění zástupců Hlavní správy tiskového dohledu se dozvíte více na přednášce Jana Černíka z olomoucké univerzity.

Letní filmová akademie: Hudba
Kino Reduta 2 | 13.30
Hudba patří k filmu neotřesitelně již od jeho počátků. I když herci ještě nemohli z plátna mluvit, už je doprovázel nějaký ten tklivý klavír. Jak moc dokáže vhodně zvolený soundtrack pomoci příběhu snímku vám dnes v Redutě poví Jan P. Muchow, držitel čtyř Českých lvů.

Inventura českého filmu 2: Jak se prodává český film
Respekt stan | 15.00
Tomáš Baldýnský bude dnes se svými hosty řešit důležitou otázku: Jak dostat české snímky k divákům tuzemským, zahraničním i festivalovým? Debaty se zúčastní majitel ČSFD Martin Pomothy, kritik Kamil Fila, distributor Aleš Danielis, mj. odborník na služby Video On Demand Ivo Andrle, předseda rady Fondu kinematografie a provozovatel kina Petr Vítek a producent Jiří Konečný,

Miliónový časy: Povídky pro Adru
Literární stan | 16.00
Salon, literární a kulturní příloha deníku Právo, se rozhodl podpořit humanitární organizaci ADRA cyklem povídek dvaadvaceti současných českých spisovatelů i spisovatelek. Ty posléze vydalo nakladatelství Argo. Knihu představí spisovatelé Martin Reiner a Štěpán Kučera.

Večer s baladou

Muzeum v přírodě Rochus | 18.00
Balada měla vždy v českém kulturním prostředí své pevné místo. Dokáže v sobě totiž propojovat křivdu, nevyhnutelnost, prohru i lásku. Nechte ji proto na sebe v ojedinělém hudebním konceptu zapůsobit i na LFŠ! Účinkovat budou Vlasta Grycová, Anička Přikrylová, Pavel Popelka a Jan Maděrič. (aka)


 

Večer s baladou

Úterý
26.7.2016

Muzeum v přírodě Rochus, Uherské Hradiště | úterý 26. 7. | 18.00
Účinkují: Vlasta Grycová, Anička Přikrylová, Pavel Popelka, Jan Maděrič

Lidové balady jako písňové, příběhové skladby přitahují pozornost jak odborné, tak laické veřejnosti již nejedno století a zájem o ně v podstatě neutuchá. Zajisté je tomu tak pro jejich poetický charakter i pro hodnoty etické, které jsou i v dnešní době aktuální. Zobrazují totiž člověka v celém rozsahu jeho člověčenství: jako bytost nadmíru krutou, schopnou zločinu, ale i milující, přinášející velké oběti. Základem balady je vždy příběh, ať už konstituovaný do rozměrné nadosobní epické polohy, či osobnější lyrické reflexe. A většinou je to příběh výjimečný, ponejvíce tragický. Převážně jde o dramata milostná, ale objevují se i příběhy z rodinného života, dále tematika zbojnická, vojenská, sociální, popisují se události historické, přesněji řečeno lidské osudy na jejich pozadí, a nechybějí ani látky s náboženskými obsahy a látky fantastické.
V kraji pod Velkou Javořinou a Lopeníkem se balady uchovaly ve velkém tematickém zastoupení a zpívat vám je budou jejich důvěrní znalci.


 

Gangster Ka - dnes - v letním kině

Úterý
26.7.2016

 

Radim Kraviec alias Káčko se vyznačuje vysokou inteligencí a talentem pro dokonalý podvod. Kde jiní sahají po zbrani, on využívá lsti a armády právníků i monstrózního kapitálu. Mrknutím oka okrádá stát o miliardy korun. Gangster Ka zkoumá mechanismus organizovaného zločinu, vnáší světlo do šesti miliardového tunelu a snaží se objektivně ukázat zrod skutečného gangstera. Dnes večer v RWE letním kině. 

Antická party

Úterý
26.7.2016

 

Tragický milostný příběh o lásce, zoufalství, utrpení a sandálech, zpracovaný ve stylu současné německé divadelní estetiky a videoklipové vizuality, film Menandros & Thaïs, musel logicky inspirovat jeden z večírků, který LFŠ přichystala. Divadelní stan dnes čeká od 22:00 hod Antická party, na které byste neměli chybět... 

Ve Smetanových sadech se dnes plátno netrhne

Úterý
26.7.2016

 

Režie Zdeňka Podskalského a nezapomenutelné herecké výkony Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka, kteří nedělají Zagorku a nechávají brouka žít. A sekli sexem... Uznejte sami, to musí být Trhák! Dnes ve 21:30 hod. v letním kině.


 

Předpremiéra na LFŠ: Muž jménem Ove

Úterý
26.7.2016

 

Podle bestselleru Fredrika Backmana z roku 2012, který o dva roky později vyšel i u nás, vznikl letos stejnojmenný snímek. Muž jménem Ove vypráví o postarším vdovci, který bez skrupulí terorizuje své okolí. Změna jeho pohledu nastane až po konfrontaci s novými sousedy – rodinou imigrantů. Adaptace se chopil zkušený švédský scenárista a režisér Hannes Holm s ambicí zařadit snímek mezi další úspěšné filmové adaptace severských novel posledních let. Zda se mu to podařilo, můžete zjistit dnes v 17:00 hod. v kině Hvězda.
 

Titán uzavřený ve své samotě

Pondělí
25.7.2016

„Rozdělovat Viscontiho tvorbu na období neorealistické a dekadentní je příliš zjednodušující,“ vymezila se filmová historička Stefania Parigi z univerzity Roma Tre proti obvyklému pojetí na uherskohradišťské přednášce s názvem Luchino Visconti: portrét. „Rozpor mezi těmito dvěma směry je v režisérově tvorbě od začátku. To sice může na první pohled vypadat jako nerozhodnost, ale ve skutečnosti je v tom největší síla jeho snímků,“ dodala. Parigi přesto jistý vývoj ve filmařově tvorbě našla. Podle ní se Visconti od 60. let uchyluje k historickým, nákladným látkám a točí o hrdinech, kteří jsou vyčerpaní či na konci sil. „V závěru své kariéry připomínal titána uzavřeného ve vlastní samotě,“ doplnila Parigi. (klk)


 
Filmové listyPOŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘINovinky Program Denní program Přehled programových bloků Doprovodné akce Odborný / Industry program Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Akreditace Ubytování Promítací místa Festival O festivalu Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Lekce filmu Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy v médiích Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


© 2016 Asociace českých filmových klubů / Všechna práva vyhrazena / Realizace nextWEB / admin